تبلیغات چیست ؟ قسمت اول

تبلیغات همیشه یکی از موثرترین راه‌های رسیدن به بازارهدف در افزایش سهم بازارِ هر مجموعه اقتصادیست. اما این اثرگذاری زمانی به اوج می‌رسد که همه چیز در تبلیغات برنامه‌ریزی شده و منسجم باشد علی رجبعلی برای دسترسی صاحبین کالا و خدمات و مدیران کسب و کار، مشاوره تبلیغات را در چهار بخش اصلیِ تحقیقات بازار، ایده پردازی، برنامه‌ریزی رسانه و اجرای حرفه‌ای ارائه می‌دهد زیرا معتقد است مشاوره می‌بایست در راستای سه عنصر دانش ، صنعت و هنر باشد که در اینصورت می توان ادعا برای افزایش سهم بازار برند را بدست آورد. در تمام کسب و کارها مهترین عامل موثر، مشتریان هستند. مشتریان فرهنگهای متفاوتی دارند و از همین رو دارای ارزش­ها، انتظارات، تجربیات و واکنش­های مختلفی می­باشند. حتی در یک فرهنگ واحد هم همه افراد یکسان نیستند. تفاوت فقط در نژاد نیست. جنسیت، شغل، مذهب، شرایط محیطی و … باعث تمایز افراد می­شوند. تبلیغات و بازاریابی مبتنی بر تفاوتها بر این ایده استوار است که برای ایجاد ارتباط و تعامل با گروه­های مختلف مشتریان باید از راه­های مختلفی بهره برد. در این روش بازاریابی و تبلیغات، متخصصان به صورت مداوم در پی یافتن و توسعه­ی تلفیقی از روشهای ارتباطی مختلف هستند. تا با این روش گروه­های مختلف مردم را به صورت موثر و هدفمند مخاطب قرار داده و تحت تأثیر قرار دهند. این روش عمدتاً توسط کسب و کارهایی که به دنبال جلب توجه مشتریان در نقاط مختلف جهان هستند و یا گسترده وسیع­تری از مشتریان در جغرافیایی ثابت را مد نظر دارند مورد استفاده قرار می­گیرد. تبلیغات مبتنی بر تفاوتها، پیام و محتوای تبلیغی را متناسب و هماهنگ با گروه­های مختلف مخاطبان تولید می­کند و بی­جهت دچار توهم ایجاد تغییر در فرهنگ مشتریان متناسب با محتوای تبلیغی خود نیست. تبلیغات مبتنی بر تفاوت­ها، میزان نفوذ یک برند را در میان اقشار مختلف مردم به شدت افزایش می­دهد. علی رجبعلی با شناختی که از تمام فرهنگ­های مختلف کشور و منطقه دارد طراحی و اجرای روش بازاریابی و تبلیغاتِ مبتنی بر تفاوت­ها را به بهترین شکل برای برندها و شرکتها به ثمر رسانده و می­رساند.

در عصر تکنولوژی و عرضه کالا و خدمات داشتن مدیریت صحیح در امور بازاریابی و تبلیغات برای موفقیت در بین رقبای تجاری بسیار مهم است. تبلیغات از جمله عوامل موفقیت یک کالا و یا عرضه خدمات است که به واسطه تبلیغات می‌توان آنها را به همگان معرفی کرد.

امروزه تبلیغات به یک صنعت و تکنیک تبدیل شده است و هر شرکت یا سازمانی که بتواند در آن موفق‌تر عمل کند صاحب سهم بیشتری از بازار خواهد شد. امروزه تبلیغات شکل بین‌المللی به خود گرفته است و شرکت‌ها بیش از گذشته به فکر عبور از مرز کشورهای خود و رسیدن به بازارهای جهانی هستند. شیوه‌های صحیح حمل‌ونقل، رشد شرکت‌های چندملیتی، افزایش سطح درآمد‌های شخصی و… باعث تشویق و تحرک تجارت در میان کشور‌ها شده است. از آنجایی که شرکت‌ها به دنبال بازارهای جدید هستند و محصولات خود را در مناطق وسیعی از جهان به فروش می‌رسانند، لذا مجبورند کالاهای خود را در این مناطق تبلیغ کنند.تبلیغات در روابط اجتماعی بین مردم نیز تاثیر بسزایی دارد. در واقع تبلیغ نوعی ارتباط همه‌جانبه است که حتی می‌تواند در ساختار اجتماعی مردم نیز تاثیر گذاشته و از نظر فرهنگی موجب نزدیکی یا دوری آنها از یکدیگر شود.

 • تبلیغات هدفمند :
 • تبلیغات و بازاریابی هدفمند (Targeted)
 • نکاتی مفید در مورد تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای؟
 • تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی (Undercover)
 • تبلیغات و بازاریابی B2B
 • بازاریابی محتوایی (Content marketing)
 • بازاریابی فشاری (Push marketing)
 • بازاریابی کششی (Pull marketing)
 • مزایای عمده استراتژی بازاریابی کششی
 • معایب استراتژی بازاریابی کششی

 

 • تبلیغات و بازاریابی هدفمند (Targeted)

تبلیغات و بازاریابی هدفمند آن دسته­ای از مخاطبان را که متمایل به خرید کالا یا خدمتی هستند شناسایی می­کند و تمرکز خود را روی شناساندن و تبلیغ آن خدمت یا کالا برای این دسته از مشتریان بالقوه­یِ شناسایی شده قرار می­دهد. در شیوه­ی تبلیغات هدفمند پیامها و محتوای تبلیغی مختص و متناسب با مخاطبانِ شناسایی شده که در واقع مشتریانی بالقوه هستند تهیه میگردد و به روشهای مختلف در معرض دید آنها قرار می­گیرد. مثالی موفق از این شیوه­، شرکتی بود که برای محصول آب ویتامینه (آب غنی شده با ویتامین) خود، افراد بین 18 تا 49 ساله­ای که به سلامت جسمی و تناسب اندام خودشان علاقه­مند بودند را شناسایی کرد و تمرکز برنامه­های تبلیغات و بازاریابی خود را روی این مخاطبانِ هدف قرار داد.

استراتژی­های تبلیغات و بازاریابی هدفمند بیشتر از همه برای شرکتها و برندهایی سودمند است که کالا و خدمات تخصصی ارائه می­دهند. تمرکز برنامه­های تبلیغات و بازاریابی روی یک عده مخاطب خاصِ شناسایی شده باعث میگردد شانس این شرکتها برای موفقیت در جذب مشتریان بسیار بالا رود.

تبلیغات و بازاریابی هدفمند عموماً اطلاعات خاص و مشوق­های شخصی را به مخاطبان هدف ارائه میدهد تا این افراد از بین شرکتهای مختلف، برند مورد تبلیغ را انتخاب نمایند. تبلیغات هدفمند به اشکال گوناگون در فضای آنلاین قابل اجرا است اما این شیوه در بسترهای غیرآنلاین هم قابل پیاده­سازی است. مهمترین مرحله در تبلیغات و بازاریابی هدفمند انتخاب مناسب­ترین بستر برای پیاده­سازی این روش است تا شرایط برای محقق شدن اهداف برند فراهم شود. آژانس تبلیغاتی نوین فیلم با توجه به تسلط بالایی که بر تمام بسترهای رسانه­ای دارد بهترین انتخاب برای برندهای ایرانی است تا تدوین استراتژی تبلیغی خود به روش هدفمند را به این آژانس بسپارند و با همراهی نوین فیلم به سوی قله­های موفقیت گام بردارند.

 • نکاتی مفید در مورد تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای؟

بازاریابی و تبلیغات اجازه­ای در واقع روندی است که در آن محتوای تبلیغی در معرض دید آن دسته از افرادی قرار می­گیرد که خواهان آن هستند. افرادی که تمایل به دریافت محتوای تبلیغاتی در زمینه­ای دارند از طریق روش­های رایج موافقت و رضایت خود را با دریافت محتوای تبلیغی در قالب ایمیل، پیامک یا هر طریق دیگری که برایشان آزار دهنده نیست اعلام می­کنند.

امروزه اکثر شرکتها و برندها در وبسایت یا صفحات اجتماعی­شان این امکان را فراهم کرده­اند که مخاطبان و مشتریان بالقوه­ای که تمایل دارند بتوانند به صورت مستمر محتوای تبلیغاتی شخصی­سازی شده را دریافت نمایند. تفکر اصلی در پس تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای این است که مشتریان و مخاطبان نوع ارتباطشان با محتوای تبلیغاتی یک برند را در کنترل داشته باشند. در واقع مشتریان تصمیم می­گیرند چه میزان محتوای تبلیغی، در چه زمانی و از چه طریقی دریافت کنند.

مهمترین مزیت تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای این است که آزاردهنده و ناخواسته نیست. در مقابل مشکل اصلی تبلیغات اجازه­ای این است که اجرای موفق آن کار آسانی نیست. تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای بر پایه­ی ایجاد و تداوم رابطه با مشتریان استوار است. رابطه­ای که مهمترین رکن آن اعتماد مشتریان است.

چند نکته که در اجرای موفق تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای حائز اهمیت هستند، عبارتند از:

1-بازاریابی اجازه­ای فرآیندی زمان­بر و چند مرحله­ای است و هر حرکت عجولانه­ای باعث شکست خواهد شد.

2-شروع ارتباط با مشتریان باید به ساده­ترین شکل ممکن صورت پذیرد. نباید از مشتریان بالقوه خواسته شود که مثلاً برای دریافت ایمیل فرمی طولانی و سه صفحه­ای را پُر کنند. در قدم اول باید خیلی ساده اطلاعات تماس مشتریان بالقوه را دریافت کرد.

3-افزایش تعهد و اعتماد، تعامل بیشتر را در پی خواهد داشت. شناخت تعداد زیادی مشتری بالقوه کافی نیست. در تبلیغات اجاز­ه­ای باید از شناخت به ارتباط قوی­تر و تعامل رسید. باید از مشتریان بالقوه درخواستِ ارتباط بیشتر و تعهد را داشت.

4-انسانها موجوداتی منفعت­طلب هستند و اگر کسی سودی به آنها برساند خیلی راحت­تر اجازه ورود به حریم شخصی­شان را می­دهند. این نکته­ی کلیدی در موفقیت تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای مهم است.

آژانس تبلیغاتی نوین فیلم مجموعه­ای است که با سابقه­ی بی­نظیر در عرصه تبلیغات، انواع مختلف استراتژی­ها و شیوه­های تبلیغی و بازاریابی را به بهترین شکل برای مشتریان خود طراحی و اجرا می­نماید. تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای از آن دسته روش­هایی است که اجرای موفقش به تخصص و تجربه­ی آژانس تبلیغاتی متولی آن بستگی دارد و در کشور ما، آژانس تبلیغاتی نوین فیلم از جمله اندک آژانس­هایی است که قابلیت طراحی، پیاده­سازی و اجرای صحیح تبلیغات و بازاریابی اجازه­ای را دارد.

 • تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی (Undercover)

تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی روشی است که در آن یک کالا یا خدمت به گونه­ای به مشتریان بالقوه معرفی و شناسانده ­شود که مشتریان متوجه تبلیغ بودن آن نشوند. استراتژی تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی به دنبال اثرگذاری روی تصمیمات خرید مشتریان است بدون اینکه آنها احساس کنند و متوجه شوند که تحت تأثیر تبلیغات هستند.

تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی دو مزیت اصلی برای شرکتها و برندها دارد. اول اینکه هزینه­ی اجرای این شیوه نسبتاً پایین است. دوم اینکه زمینه را برای توصیه­های شفاهی اشخاص به هم و توصیه فرد به فرد فراهم می­آورد. این شیوه هم برای شرکتهای کوچک که بودجه تبلیغات محدودی دارند ایده­آل است و هم برندهای بزرگ می­توانند بهره خوبی از آن جهت شناساندن و ایجاد مقبولیت برای کالاهایشان ببرند.

گسترش اینترنت باعث شده تا فرصت­های نوین و اشکال جدیدی برای تبلیغات زیرپوستی فراهم شود. بسیاری از شرکتها امروزه به افراد پول می­دهند تا در مورد کالاهای تولیدی­شان نظرات و کامنتهای مثبت در اینترنت (بلاگها، سایتهای فروش آنلاین و …) بگذارند. در این دوره که درصد قابل توجهی از مردم به نوعی در مقابل شیوه­های معمول تبلیغات جبهه گرفته­اند به نظر می­رسد تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی راهی بسیار تأثیرگذار برای ایجاد تصوری مثبت نسبت به یک کالا یا خدمت خاص می­باشد.

تبلیغات و بازاریابی زیرپوستی وقتی بهترین نتیجه را حاصل می­کند که هم شرکت تبلیغ دهنده و هم آژانس تبلیغاتی همکارش شناخت دقیق و درستی هم از کالاهای تولیدی و هم از مشتریان بالقوه محصولات داشته باشند. این شناخت بیش از هرجا در تدوین پیامی که تبلیغات زیرپوستی می­خواهند به مشتریان منتقل نمایند کارایی دارد. علی رجبعلی به لطف بیش از سه دهه حضور درخشان در عرصه تبلیغات کشور و منطقه، بهترین و متخصص­ترین آژانس کشور در تدوین استراتژی و اجرای تبلیغات و بازاریابی به سبک زیرپوستی می­باشد.

 

 • تبلیغات و بازاریابی B2B

تبلیغات B2B شامل هدف قرار دادن و جلب توجه­ی کسب و کارهای دیگری است که به صورت بالقوه می­توانند مشتری محصول یا خدمات شرکت یا برندی باشند. اگر شرکتی محصولی تولید یا خدماتی ارائه می­دهد که مشتری آن شرکتهای دیگر هستند باید از استراتژی تبلیغات B2B بهره ببرد تا نه تنها محصولات یا خدماتش را به دیگر شرکتها که در واقع مشتریانی بالقوه هستند بشناساند بلکه به صورت مداوم فروشش را بالا ببرد.

تبلیغاتی که مخاطبانش کسب و کارها و شرکتها هستند تفاوتهای بنیادینی با تبلیغات معمولی که مردم عادی و خریداران نهایی را هدف قرار می­دهد دارد. بنابراین انتخاب رسانه­ای که به درستی بتواند پیام را منتقل کند بسیار دارای اهمیت است. انتخابها برای رسانه در تبلیغات B2B نسبت به تبلیغات معمولی محدودتر هستند. در تبلیغات B2B باید رسانه­ای را برای تبلیغات به کار گرفت که شرکتهایِ مشتری، مخاطبانش هستند از همین رو استفاده از رسانه­های گران و عمومی در تبلیغات B2B در اولویت نیستند. شرکتها و کسب و کارهایی که مخاطبان تبلیغات B2B هستند معیارهای خاص خودشون را هنگام تصمیم­گیری برای خرید دارند که مهمترین معیارها قیمت مناسب و میزان سود بالقوه هستند. بدین جهت تبلیغات B2B باید توجه ویژه­ای به این معیارها داشته باشند.

تبلیغات و بازاریابی B2B بر روی چهار دسته اصلی از مخاطبان تمرکز دارد:

 • صنایع و شرکتهایی که مصرف کننده محصولات هستند.
 • سازمان­ها و ادارت دولتی.
 • موسسات مختلف مانند بیمارستان­ها و مراکز آموزشی.
 • کارگزاران و عمده­فروشان.

از آنجا که در بازاریابی B2B مخاطبان و مشتریان، خاص و متخصص هستند پیش از اجرا و پیاده­سازی برنامه­های بازاریابی و تبلیغات باید در مورد خواسته­ها و نیازهای مشتریان تحقیق نمود و نتایج حاصل از این بررسی­ها را در تدوین تاکتیک­ها و استراتژی­ها به کار گرفت.

برای به دست آوردن نتایج مورد انتظار از تبلیغات و بازاریابی B2B به روندی از تحقیق و تحلیل دقیق نیازهای مشتریان گرفته تا ساخت و اجرای تاکتیکهای بازرایابی و تبلیغات به شکلی حرفه­ای نیاز است. این شیوه­ی بازاریابی تنها توسط تعداد کمی از آژانسهای تبلیغاتی با تجربه مانند آژانس تبلیغاتی نوین فیلم به شکلی صحیح و کارا اجرایی می­گردد.

 • بازاریابی محتوایی (Content marketing)

در پشت هر برند موفقی مجموعه­ای از محتواهای ارزشمند و مرتبط وجود دارد که به خوبی با مشتریان ارتباط برقرار میکنند. بازاریابی محتوایی مرکز و اصل هر کمپین دیجیتال مارکتینگ موفقی است. بازاریابی محتوایی تلاشی در جهت تعامل با مخاطبان و مشتریان از طریق محتوایی مرتبط، جذاب و سودمند و جلب توجه آنها نسبت به برند مورد نظر است.

فواید اصلی بازاریابی محتوایی عبارتند از:

 • تولید محتوای ارزشمند راهی به صرفه برای تبدیل مخاطبان به مشتریان بالقوه است.
 • مشتریان همیشگی و مشتریان بالقوه انتظار محتوایی منحصر به فرد و فوق العاده را از برند دارند.
 • محتوای بهینه وضعیت سئو را ارتقا می­دهد.
 • محتوای مناسب باعث ارتباط و تعامل مشتریان با برند و ایجاد وفاداری در آنها می­شود.
 • بازاریابی محتوایی باعث پیشی گرفتن و متمایز شدن نسبت به رقبا می­شود.
 • محتوا در تمام مراحل بازاریابی و به خصوص برای روند موفق قیف فروش دارای اهمیت است.

بازاریابی محتوایی به خاطر ویژگی­هایی که دارد برای تقریباً تمام کسب و کارها و برندها می­تواند مفید واقع شود. اما نکته مهم این است که هر برند یا شرکتی باید استراتژی مختص خود را برای اجرای بازاریابی محتوایی تدوین و طراحی نماید. برای این کار مشورت و همکاری با علی رجبعلی می­تواند بهترین نتیجه را برای برندها به ارمغان بیاورد. آژانس تبلیغاتی نوین فیلم با بیش از سه دهه حضور در عرصه مارکتینگ و تبلیغات و در اختیار داشتن تیمهایی از بهترین متخصصان کشور توان تولید محتوایی جذاب و انحصاری را برای مشتریان خود دارد.

8_ بازاریابی فشاری (Push marketing)

بازاریابی فشاری در پی این هدف است که محصولات را با استفاده از تبلیغات گسترده و ایجاد جلب توجه به سوی مشتریان روانه کند. بازاریابی فشاری به تعبیری روندی بر خلاف بازاریابی کششی دارد. بازاریابی فشاری تمرکز خود را روی گذاشتن محصولات پیشروی مشتریان در محل خرید قرار می­دهد. این استراتژی بازاریابی سعی دارد زمان بین برخورد مشتری با محصول و انجام عمل خرید را به حداقل برساند. برای رسیدن به این هدف شرکتها و برندها از تبلیغات گسترده و برجسته برای اثرگذاری فوری و حداکثری روی مشتریان استفاده می­کنند. بازاریابی سنتی تا حد زیادی از جنس بازاریابی فشاری است.

مهمترین مزیت بازاریابی فشاری این است که نتایج سریع و ملموس به بار می­آورد. بازاریابی فشاری کمتر به برندینگ وابسته است و بیشتر به دنبال ایجاد تقاضای فوری برای یک محصول یا خدمت است. نقطه ضعف و عیب اصلی بازاریابی فشاری این است که نیازمند بودجه­ای به نسبت زیاد است و اثرات آن موقت و کوتاه مدت است. بازاریابی فشاری به خاطر ویژگی­هایی که دارد در خیلی از مواقع توسط استارت­آپ­ها به کار گرفته می­شود و با وجود هزینه­ی نسبتاً زیاد نتایج قابل توجه و خوبی به بار می­آورد.

برای بازاریابی فشاری روش­های گوناگونی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تبلیغات رادیو و تلویزیونی
 • تبلیغات چاپی
 • حضور و فروش در نمایشگاه­ها

و … .

برای به کارگیری موفقیت آمیز بازاریابی فشاری به برنامه ریزی و طراحی کاملاً حرفه­ای نیاز است. زیرساختهای لازم برای تحقق و نتیجه­بخش بودن این شیوه­ی بازاریابی تنها در اختیار تعداد بسیار اندکی از مشاوران و استراتژیست های تبلیغاتی است.

9 – بازاریابی کششی (Pull marketing)

بازاریابی کششی (Pull marketing) در واقع یک استراتژی بازاریابی است که در آن تقاضا برای محصول افزایش داده می­شود و مشتریان به سمت محصول کشیده می­شوند. در استراتژی بازاریابی کششی هدف نهایی مشتاق ساختن مشتریان برای به دنبال محصول آمدن است به شکلی که فروشگاهها در پی تقاضا و درخواست مستقیم مشتریان محصول را عرضه کنند. در بازاریابی کششی، مشتری نهایی هدف تبلیغات قرار می­گیرد. در نتیجه مشتریان به دنبال محصول برای خریدنش خواهند گشت. امروزه برای بازاریابی کششی متدهای گوناگونی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • شبکه­های رسانه­ای اجتماعی
 • تبلیغات دهان به دهان (شفاهی)
 • بازاریابی ایمیلی

و … .

استراتژی کششی از ابزارهای مختلف بازاریابی و تبلیغات در جهت کشیدن و جذب مشتریان به سوی محصول بهره می­برد. نتیجه بازاریابی کششی این است که مشتریان به دنبال محصول به فروشگاهها مراجعه می­کنند و فروشگاهها هم طبیعتاً از شرکت تقاضای محصول را خواهند داشت تا به نیاز مشتریانشان پاسخ دهند.

10 – مزایای عمده استراتژی بازاریابی کششی

 • ایجاد رابطه مستقیم با مشتریان و ایجاد وفاداری به برند در آنها.
 • قدرت چانه­زنی بیشتر در تعامل با فروشندگان و توزیع کنندگان.
 • اتخاب بهترین بازاریابان و فروشندگان واقعی از میان اتفاقا خود فروشندگان در فروشگاههای سراسر کشور و دنیا .

و …

11 – معایب استراتژی بازاریابی کششی

 • برای نتیجه دادن این روش، باید تقاضای زیاد برای محصول ایجاد کرد که در عرصه­هایی با رقابت شدید کار آسانی نیست.
 • نیازمند یک فرآیند قوی و همه جانبه­ی تبلیغات و بازاریابی است که مشتریان را مشتاق و ترغیب کند تا در پی محصول مورد نظر بیایند.

و … .

استراتژی بازاریابی کششی مخصوصاً در شرایطی که برندی محصولاتی تولید میکند و هدفش ایجاد آگاهی و اشتیاق در مشتریان پیش از عرضه محصول به بازار باشد بسیار مؤثر و سودمند است. بازاریابی کششی یک شیوه­ی مشتری محور است اما در عین حال باید در تمام طول این روند، محصول و بازخوردها را رصد و تحلیل نمود. همانطور که از توضیحات مشخص است بازاریابی کششی کاری بسیار تخصصی است و نیازمند برنامه ریزی و طراحی دقیق می­باشد. تخصص لازم برای تحقق این شیوه تنها در اختیار تعداد کمی از آژانسهای تبلیغاتی مطرح مانند آژانس تبلیغاتی نوین فیلم است.

در این سایت قصد معرفی آژانس تبلیغاتی نوین فیلم را ندارم زیرا این یک سایت کاملا شخصی است و صرفا بعنوان بخشی از رزومه خود از آن یاد می کنم و با نمایش صرفا آرم برخی برند های کار شده آشنا می شوید.

 

12 – تأثیر تبلیغات روی رفتار و مشی خرید مصرف کنندگان

 • شرکتهای بزرگ هر سال میلیونها دلار برای بازاریابی و تبلیغات هزینه می­کنند تا از این طریق مشتریان را نسبت به محصولات و خدماتشان ترغیب کنند. خیلی از مواقع مردم در مورد بعضی نیازهایشان بی­اطلاع هستند. شرکتها و برندها با استفاده از تبلیغات و تشریح ویژگیهای محصول به مخاطبان کمک می­کنند تا متوجه نیازهایی گردند که از طریق محصول مذکور بر طرف می­شوند. نیازهایی که تا پیش از تبلیغات محصول مذکور در چشم مردم بی اهمیت و پیش پا افتاده بودند اما تبلیغات با تمرکز و تأکید روی آنها، مخاطبان را به توجه و تلاش برای رفع آن ترغیب می­کند. تبلیغات به عنوان عاملی مهم و تعیین کننده بر فرآیند تصمیم­گیری مشتریان در موقع خرید محصول یا خدمات مؤثر است. مشی خرید مشتریان رفتاری است که مشتریان در موقع جستجو، انتخاب، خرید، استفاده و ارزیابی از محصول یا خدماتی که فکر می­کنند به نیازهایشان پاسخ می­دهد از خود نشان می­دهند. امروزه تبلیغات به صورت گسترده بر نگاه و نحوه درک مردم از اطرافشان تأثیر دارد. خیلی از مواقع استقبال از یک محصول یا خدمات توسط مردم با میزان علاقه یا عدم علاقه مردم نسبت به تبلیغات آن محصول یا خدمات رابطه مستقیم دارد.

 

 • 13- تفاوت تبلیغات بین المللی و تبلیغات جهانی
 • تبلیغات بین­المللی (International advertising) و تبلیغات جهانی (Global advertising) دو استراتژی تبلیغاتی متفاوت هستند که برندها و شرکتها برای شناساندن و فروش محصولات یا خدماتشان به مشتریان فراتر از مرزهای داخلی و در اقصی نقاط جهان از آنها استفاده می­کنند. تبلیغات بین­المللی متناسب با هر منطقه­ای و ویژگی­های ملی و محلی آن عمل می­کند اما تبلیغات جهانی راهبردهای استاندارد شده­ای را در سراسر دنیا به شکل یکسانی به کار می­گیرد.
 • متخصصان تبلیغات بر این باور هستند که تبلیغات جهانی در شرایط خاصی کارایی دارد. برندها و شرکتهای بزرگ و چند ملیتی در اکثر موارد از ترکیبی از تبلیغات جهانی و تبلیغات بین­المللی برای تحقق اهدافشان استفاده می­کنند. این تبلیغات ترکیبی به بهترین شکل در این عبارت معروف توضیح داده شده است: «جهانی فکر کن و منطقه­ای عمل کن». در استراتژی ترکیبی تبلیغات، عناصر اصلی استانداردسازی می­شوند و در عین حال در موقع اجرا تأثیرات فرهنگ محلی مورد توجه قرار می­گیرند.
 • تصمیم در مورد انتخاب و به کارگیری تبلیغات بین­المللی یا جهانی و یا ترکیب هر دو، مسئله­ای مهم و تخصصی است و تنها تعداد کمی از آژانس های تبلیغاتی و استراتژیست ها از تجربه و تخصص کافی برای مشاوره و به هدف رساندن مشتریان خود در فتح بازارهای فراملی برخوردار هستند.
 • درک صحیح از چگونگی تأثیر تبلیغات بر مشی خرید مشتریان و حداکثر استفاده از این تأثیر برای به هدف رساندن برندها و شرکتها، کار پیچیده­ای است که نیازمند تجربه فراوان و تسلط کامل بر حوزه تبلیغات است. علی رجبعلی در این عرصه از تبلیغات هم مانند سایر حوزه­ها پیشگام است و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه میدهد.

 

 • 14 – ارزش­ها:

ارزش­های فرهنگی معیاری است که مردم بر مبنای آن در مورد مسائل مختلف (زشت و زیبا، خوب و بد، باارزش و بیهوده و …) قضاوت می­کنند.

 • 15- شخص در مقابل جمع:

فرهنگ غربی بیشتر تمایلات شخصی را مورد توجه قرار میدهد که در آن، فرد و خواسته­ها و دستاوردهای فردی اصل و اساس هستند. این فرهنگ افرادی را که با توانایی­های فردی به ثروت دست یافتند مورد ستایش قرار می­دهد. در مقابل فرهنگ شرقی توجه و تاکید بیشتری روی ارزشهای گروهی و سلسله مراتبی دارد. فرهنگ شرقی برای مصالح جمعی و اصول خانوادگی ارزش بیشتری قائل است. در مقام مقایسه مردم چین احساسات میهن پرستانه زیادی دارند که تمرکز این احساسات بر عزت ملی است. این تفاوت در تأکید روی فرد یا جمع، طبعاً تبلیغات را هم تحت تاثیر قرار می­دهد و یکی از دلایل تفاوت محتوای تبلیغاتی در چین و غرب محسوب می­شود. دیگر موارد تفاوت ارزش­ها در غرب با چین عبارتند از:

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در whatsapp